Wymiana młodzieży powiatu kieleckiego oraz Winnicy na Ukrainie
Na podstawie Porozumienia zawartego między Powiatem Kieleckim a Winnickim Obwodowym Dobroczynnym Stowarzyszeniem „Dom Polski” im. Tomasza Marka Leoniuka zrealizowano projekt wymiany młodzieży z powiatu kieleckiego oraz Winnicy.
W dniach od 1 do 11 sierpnia 2016 roku osiemnastoosobowa grupa uczniów z Winnicy przebywała
w powiecie kieleckim, natomiast od 15 do 24 sierpnia 2016 roku trzynastoosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie, Zespołu Szkół Nr 2 w Chęcinach, Zespołu Szkół Nr 3 w Chmielniku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie przebywała w Winnicy.Młodzież z Ukrainy poznała najciekawsze miejsca w powiecie kieleckim.Uczniowie zwiedzili Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu, Dwór Starosty Chęcińskiego, Zamek Królewski w Chęcinach, jaskinię Raj, Pałac Dobieckich w Łopusznie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Staropolskie Muzeum Przemysłowe w Sielpi, Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, Klasztor na Świętym Krzyżu, kościół i ruiny zamku w Bodzentynie, Kaplicę Św. Franciszka w Świętej Katarzynie, Park Rozrywki w Krajnie, Ośrodek Edukacyjno–Muzealny Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.
Młodzież ukraińska uczestniczyła w zajęciach językoznawczych i kulturoznawczych.
Podczas pobytu na Ukrainie polska młodzież (naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Paulina Dyk i Filip Rzadkowski) miała również bardzo atrakcyjnie zorganizowany czas. Uczniowie zwiedzili między innymi muzeum Pirogowa w Winnicy, Park Zofiiówka w Humaniu, siedzibę Wehrwolf w Strzyśawce, oglądali fontanny i kościoły winnickie, pałac Potockich w Niemirowie i Tulczynie. Uczestniczyli w zajęciach rekreacyjnych, zajęciach z języka i kultury ukraińskiej, grach i zabawach integracyjnych z młodzieżą ukraińską oraz ich rodzinami.
Nawiązano wiele przyjaźni. Wymiana uczniów obok poszerzania horyzontów młodych ludzi służy zaznajomieniu się z kulturą oraz zagadnieniami z zakresu edukacji kraju partnerskiego, pokonywaniu barier
i uprzedzeń, budowaniu dobrych relacji polsko-ukraińskich, oraz budowaniu wspólnej odpowiedzialności młodzieży za przyszłość wolnej Europy.
[download id=”8025″]
Już od wielu lat Gmina Bodzentyn współpracuje z niemiecką Gminą Schwielowsee. Owocem tej współpracy jest między innymi wymiana młodzieży zaprzyjaźnionych gmin.
W dniach 20.07.-25.07 2015 r. gościliśmy w Bodzentynie grupę 9 osób młodzieży niemieckiej wraz z dwoma opiekunami. Plan pobytu był bardzo napięty. Pierwszego dnia goście mieli okazję zapoznać się z grupą polskiej młodzieży, a następnie wspólnie wyruszyli zwiedzać najbliższą okolice i zabytki kultury. Podziwiali ruiny XIV –wiecznego zamku w Bodzentynie, kościół parafialny, przebudowany kościółek Św. Ducha, zagrodę Czernikiewiczów. Niemcy poznali historię miasta zatrzymując się przy tablicy upamiętniającej spęd ludności Bodzentyna w 1943r.
Wieczorem miała miejsce kolacja integracyjna. Następnego dnia grupę niemiecką powitał Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn pan Dariusz Skiba. Po śniadaniu Niemcy udali się do Chęcin, gdzie mieli możliwość zwiedzenia urokliwego, nad którym wznoszą się ruiny średniowiecznego. Następnie udali się do jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju – Jaskini Raj. Grupa niemiecka była zachwycona bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych.
Po obiedzie młodzież wraz z opiekunami udała się do Galerii Echo w Kielcach, gdzie uczniowie mieli okazję kupić pamiątkowe suweniry.
Kolejnego dnia młodzież polska i niemiecka wyruszyła na całodniową wycieczkę do Warszawy. Drogę umilała nam muzyka w wykonaniu polskich i niemieckich piosenkarzy, co sprzyjało integracji młodzieży we wspólnym śpiewie i zabawach.
Program zwiedzania Warszawy obejmował: Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Starówkę. Udaliśmy się także do restauracji, w której goście z Niemiec mieli okazję spróbować potraw z rodzimej kuchni.
Czwartek 23. lipca był dniem poświęconym relaksowi i zajęciom sportowym. Rano wyruszyliśmy na basen „Perła” w Nowinach. Po sytym obiedzie udaliśmy się na wycieczkę po Kielcach. Zobaczyliśmy Pałac Biskupów Krakowskich, Katedrę Kielecką, byliśmy także w Rezerwacie Kadzielnia. Później był czas przeznaczony na zakup prezentów dla najbliższej rodziny w Galerii Korona.
Do naszej dyspozycji przez cały czas był budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie udostępniony przez pana dyrektora Dariusza Kasprowicza. Tutaj w czwartek wieczorem pani Magda Tusień- Kuzka poprowadziła zajęcia z rumby dla niemieckich i polskich dziewcząt. W tym czasie chłopcy mogli grać w siatkówkę, tenisa stołowego, jak również spróbować swojej tężyzny fizycznej na siłowni.
Kolejnego dnia w piątek odwiedziliśmy Park Rozrywki i Miniatur „Sabat” w Krajnie. Młodzież świetnie się bawiła w parku linowym i w kinie 6D.
Zwieńczeniem dnia był wspólny grill, podczas którego młodzież śpiewała znane utwory i grała w siatkówkę. Wśród młodzieży nawiązały się nicie sympatii. Uczniowie wymieniali się swoimi e- mailami, zaproszeniami do portali społecznościowych, robili wspólne zdjęcia. Ostatniego dnia pobytu młodzież odpoczywała nad zbiornikiem wodnym w Wilkowie grając w badmintona, siatkówkę, spacerując wokół zalewu.
Wieczorem nastąpiło oficjalne pożegnanie gości oraz wręczenie pamiątek.
Niemcy byli bardzo zadowoleni z pobytu w Bodzentynie. Przyznali, że program bardzo napięty, ale dzięki temu mogli dużo zobaczyć i przeżyć.
Po wizycie Niemców w Polsce przyszedł czas na rewizytę. Wyruszyliśmy 26 lipca o godz. 15.00 piętnastoosobową grupą- 13 uczniów i 2 opiekunów.
Do miejsca przeznaczenia dotarliśmy o 1.30. Wszyscy byli zadowoleni z przydzielonych pokoi. Po obfitym śniadaniu zostaliśmy powitani przez Dietmara Schmitta, który od wielu lat jest zaprzyjaźniony z mieszkańcami Bodzentyna i Petrę Borowski, koordynatorkę do spraw młodzieży. Następnie zwiedziliśmy miejscowość Ferch. Byliśmy w kościele rybackim z XVII w,
zobaczyliśmy dwie nieczynne z powodu braku dzieci szkoły. Największą radość sprawiła naszym dziewczętom wizyta w nowocześnie wyposażonym żłobku i przedszkolu. Uczennice chętnie nawiązywały kontakt z dziećmi, bawiły się , wspólnie z nimi malowały rysunki.
Wieczorem odwiedziliśmy klub młodzieżowy w Ferch, gdzie wraz z młodzieżą niemiecką spożyliśmy kolację i bawiliśmy się tańcząc i grając w bilard.
28 lipca wybraliśmy się statkiem do miejscowości Caputh. Tam w budynku szkolnym zostaliśmy powitani w języku polskim przez burmistrzynię panią Hoppe i vice- burmistrza pana Buchnera. Okazało się, że do szkoły, w której byliśmy uczęszczają dzieci pochodzenia polskiego, które oprowadziły nas po budynku i zapoznały z terenem szkoły.
Po obiedzie zwiedziliśmy letni zamek w Caputh, a następnie mogliśmy się zapoznać z szeroką ofertą centrum rodzinnego zawierającą porady prawne dla starszych ludzi, zajęcia dla kobiet w ciąży, porady zdrowotne, spotkania z doradcami z różnych dziedzin. Tam też zjedliśmy wspólnie przygotowaną kolację.
W środę korzystają z różnych środków komunikacji wyruszyliśmy przez Poczdam do Berlina. Tam zwiedziliśmy Reichstag, most na rzece Szprewie, następnie Bramę Brandenburską. Mieliśmy również możliwość zrobienia zdjęć ze znanymi osobami w Gabinecie Figur Woskowych. Później wyruszyliśmy do Berlina Wschodniego, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzenia placu Aleksandra z „Weltzeituhr”, uczestniczenia w koncercie lokalnego zespołu i zakupu pamiątek.
W czwartek oprowadzani przez Dietmara Schmitta i Petrę Borowski braliśmy udział w grze miejskiej jednocześnie poznając zabytki Poczdamu: Lustgarten, Zamek Sanssouci, hotel Mercure, muzeum filmu, Kościół Św. Mikołaja.
Wieczorem znów udaliśmy się do klubu młodzieżowego na wspólnego grilla.
W piątek wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Klaistow. Tam młodzież mogła korzystać z atrakcji oferowanych przez park rozrywki, jak również mogła obcować z dziko żyjącymi zwierzętami w mini Zoo. Uczniowie chętnie sprawdzili swoje umiejętności fizyczne w parku linowym, a chętni udali się do labiryntu na polu kukurydzy.
Pierwszego sierpnia obchodzone było w miejscowości Caputh „ Święto promu”. Mieliśmy okazję zobaczyć pokazy umiejętności jazdy na skuterach wodnych, podziwialiśmy występy kapel niemieckich, spróbowaliśmy słynnych niemieckich kiełbasek.
Po powrocie do Ferch korzystając z ładnej pogody opalaliśmy się nad jeziorem.
Wieczorem zostaliśmy pożegnani przez Petrę Borowski i Dietmara Schmitta, którzy wręczyli nam drobne upominki. Po dość emocjonalnym pożegnaniu, pełni wrażeń udaliśmy się w podróż powrotną do Polski.
Młodzież wracała w dobrych humorach, zadowolona z udanego pobytu i nawiązania sympatii z młodzieżą niemiecką.
Mamy nadzieję, że współpraca między dwiema gminami będzie kontynuowana, ponieważ przyczynia się to do zniwelowania stereotypów, uczenia tolerancji, sprzyja nawiązywaniu przyjaźni i budowania zaufania oraz pozytywnie wpływa na kształtowanie umiejętności komunikowania się w języku niemieckim.
Wymiana młodzieży doszła do skutku dzięki wsparciu finansowemu organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Opracowała Magdalena Matus i Agnieszka Łapka