Wyjazd do Wielkiej Brytanii – projekt mobilności „Wsparcie rozwoju szkół poprzez doskonalenie nauczycieli” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020.

W dniach od 29 stycznia do 4 lutego 2017 roku nauczyciele naszej szkoły – Pani Wioletta Duda, Pani Magdalena Matus oraz Pani Agnieszka Łapka wraz z 13 nauczycielami ze szkół powiatowych (ZS Nr 2 w Chęcinach i ZSP Nr 2 w Łopusznie) uczestniczyli w projekcie dotyczącym wprowadzania innowacyjnych metod stosowanych w nauczaniu.

W ramach wyżej wymienionego projektu, nauczyciele brali udział w seminariach na temat m.in. roli nauczyciela w procesie edukacji, nauczania przez sztukę, wykorzystywania podstaw programowania w nauczaniu matematyki, stosowania werbalnych i niewerbalnych technik komunikacji.

Nauczyciele mieli okazję zapoznać się z systemem edukacji w Wielkiej Brytanii oraz doskonalić umiejętności językowe. Elementem szkolenia były także: wizyta na Uniwersytecie w Portsmouth oraz spotkanie z prezesem firmy Insight4life zajmującej się tworzeniem oprogramowania wspierającego nauczycieli w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów psychologicznych dzieci i młodzieży.

Ponadto uczestnicy zwiedzili zabytki portowego miasta Portsmouth oraz stolicy kraju – Londynu.

W dniach od 21 do 28 maja 2016r. w ramach realizacji prowadzonego przez Powiat Kielecki projektu pn. „Mobilność kadry edukacji szkolnej” odbył się wyjazd do Włoch. Grupa 16 nauczycieli z trzech szkół tj. ZSP Nr1 w Bodzentynie, ZS Nr 2 w Chęcinach oraz ZSP Nr 5 w Łopusznie uczestniczyła w pięciodniowych warsztatach w malowniczym, nadmorskim mieście Rimini. W siedzibie włoskiej Agencji Sistema Turismo nauczyciele uczestniczyli w cyklu wykładów i warsztatów, których tematyka obejmowała m.in.: umiejętność efektywnej komunikacji, język niewerbalny i mowa ciała, narzędzia ICT w pracy nauczyciela oraz wiele innych. Uczestnicy szkolenia poznali także system edukacji jaki obowiązuje we Włoszech. Zajęcia te prowadzili nauczyciele szkół średnich z Rimini – Chiara Angelini – nauczyciel matematyki i Davide Albini – nauczyciel przedmiotów zawodowych , a językiem wykładowym był język angielski. Nasza delegacja oprócz udziału w zajęciach stacjonarnych odwiedziła dwie włoskie szkoły ponadgimnazjalne. Było to Liceo Linguistico Valgimili i Liceo Classico Gulio Cesare, gdzie nauczyciele obserwowali i przysłuchiwali się lekcjom matematyki, łaciny i greki, języka angielskiego. W programie wizyty znalazło się również zwiedzanie miasta Rimini oraz kilkugodzinna wycieczka do pięknego San Marino. Wiedzą zdobytą podczas wizyt studyjnych w szkołach oraz w czasie warsztatów teoretycznych nauczyciele będą mogli podzielić się z członkami Rad Pedagogicznych, tak aby w przyszłości wykorzystać ją w pracy dydaktycznej, poprawiając jakość i efektywność kształcenia naszego systemu edukacji.

[download id=”8017″]

[download id=”7965″]

[download id=”8019″]

[download id=”8021″]

Nagrania radiowe w plikach poniżej:

[download id=”undefined”]

[download id=”undefined”]

[download id=”undefined”]

Projekt “Wsparcie rozwoju szkół poprzez doskonalenie nauczycieli”

Nazwa programu – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego;
Typ akcji – „Mobilność kadry edukacji szkolnej”
Tytuł projektu „Wsparcie rozwoju szkół poprzez doskonalenie nauczycieli”;
Czas trwania projektu: 31.12.2015 r.- 30.12.2017 r.
Wartość projektu – 228 877,34 zł
Cel główny projektu: podniesienie wiedzy Uczestników wymiany w zakresie stosowania nowych technik nauczania przedmiotów językowych, informatycznych oraz tzw. „ścisłych” oraz stosowania innowacyjnych technologii w procesie nauczania.
Cele szczegółowe projektu:
– udoskonalenie umiejętności związanych z profilem zawodowym kadry (nauczanie, szkolenie, zarządzanie jakością);
– osiągnięcie lepszej jakości pracy kadry i podejmowanie działań, które przyniosą korzyści uczniom;
– osiągnięcie przez kadrę pedagogiczną wiedzy w zakresie stosowania nowych technik nauczania;
– osiągnięcie przez kadrę pedagogiczną wiedzy w zakresie stosowania innowacyjnych technologii ze szczególnym uwzględnieniem zajęć językowych, informatycznych, przedmiotów „ścisłych” (matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia);
– zwiększenie możliwości rozwoju zawodu i kariery zawodowej;
– poprawa znajomości języków obcych;
– zwiększenie motywacji i satysfakcji w codziennej pracy pedagogicznej.
Kilka słów o projekcie: powiat kielecki jako organ prowadzący dla szkół ponadgimnazjalnych podejmuje od wielu lat działania mające na celu poprawę jakości kształcenia. Ambicją władz samorządowych powiatu jest dołożenie wszelkich starań, aby poziom nauczania, przekazywania wiedzy młodym ludziom nie odbiegał od standardów europejskich. Osiągnięcie tego celu wymaga ustawicznego doskonalenia kadry pedagogicznej oraz zaopatrzenie jej w takie narzędzia, wiedzę, które umożliwią osiąganie coraz wyższych efektów pracy i nauczania. W tym celu w porozumieniu ze szkołami został przygotowany projekt, w ramach którego grupa 32 nauczycieli będzie miała możliwość uczestniczenia w tygodniowych kursach we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Nauczyciele językowcy, informatycy oraz przedmiotów „ścisłych” (matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia) będą mieli możliwość zapoznania się z nowymi metodami pracy, wykorzystującymi innowacyjne technologie. Uczestnicy wymiany po zakończeniu kursów będą się dzielić swoim doświadczeniem z kolegami i koleżankami podczas specjalnie zorganizowanych rad pedagogicznych z udziałem przedstawicieli organu prowadzącego. Ponadto przygotowany materiał multimedialny, zostanie wykorzystany podczas zorganizowanych konferencji
z udziałem przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za rozwój oświaty w regionie świętokrzyskim oraz dyrektorów, nauczycieli ościennych gimnazjów z terenu powiatu kieleckiego. Realizacja projektu będzie doskonałą okazją do promocji szkół prowadzonych przez powiat kielecki oraz upowszechniania nowych metod nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi stosowanych w szkołach.
Uczestnicy wymiany to: nauczyciele językowcy, informatycy oraz przedmiotów tzw. „ścisłych” (matematyki, chemii, fizyki, geografii, biologii) z trzech szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat kielecki: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie, Zespołu Szkół Nr 2 w Chęcinach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie. W rezultacie będzie to grupa 32 nauczycieli, którzy wezmą udział w jednym z dwóch tygodniowych kursów: „nowe techniki nauczania”, „innowacyjne technologie stosowane w procesie nauczania na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej”. Kursy odbędą się we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

www.dreamsart.pl

www.dreamsart.pl

Lista Uczestników mobilności organizowanej w ramach programu PO WER 2014 – 2020
we Włoszech w okresie 22 – 29.05.2016 r.

[download id=”6062″]

[download id=”5904″]

[download id=”5907″]