Harmonogram egzaminów maturalnych w roku 2023 przedstawia się następująco:


Przedmioty obowiązkowe:
4 maja  godz. 9.00 – język polski poziom podstawowy.
5 maja  godz. 9.00 – język angielski poziom podstawowy.
8 maja godz. 9.00 – matematyka poziom podstawowy.

 

Przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym:
9 maja  godz. 9.00- język angielski
10 maja  godz. 9.00- wiedza o społeczeństwie
11 maja  godz. 9.00- biologia
12 maja  godz. 9.00 – matematyka
15 maja  godz. 9.00 – chemia
16 maj  godz. 9.00 – chemia
16 maja  godz. 9.00 – geografia
17 maja  godz. 9.00 -język polski


Maturzysto, pamiętaj, że chociaż do egzaminu dojrzałości podchodzisz w budynku swojej szkoły średniej, gdzie w komisji są nauczyciele, którzy znają Cię z imienia i nazwiska, musisz mieć przy sobie dokument tożsamości, na którym znajduje się numer PESEL. Poza tym niezbędny będzie Ci długopis z czarnym tuszem, gdyż tylko takim kolorem możesz wypełniać arkusz maturalny.
Szkoła zapewni Ci następujące materiały:
– słownik ortograficzny i słownik poprawnej polszczyzny  na egzamin z języka polskiego ( poziom podstawowy i rozszerzony)
– kartę „Wybranych wzorów matematycznych” na egzamin z matematyki ( poziom podstawowy i rozszerzony)
– kartę „Wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych„ na egzamin z biologii, chemii i fizyki
Sam musisz zadbać o następujące przybory:
– kalkulator prosty  na egzamin z matematyki (poziom podstawowy i rozszerzony), biologii, chemii, fizyki, geografii, informatyki i wiedzy o społeczeństwie
– linijkę  możesz mieć na egzaminie z matematyki (poziom podstawowy i rozszerzony), biologii, chemii, fizyki i geografii
-cyrkiel przynieś na matematykę (poziom podstawowy i rozszerzony)
– lupę  powinieneś mieć na egzaminie z historii i geografii.
Zadbajcie też o to, żeby na egzamin przyjść wypoczętym i wyspanym, a przede wszystkim bądźcie co najmniej pół godziny przed rozpoczęciem tego bardzo ważnego dla Was egzaminu.

 

Zasady przystępowania do egzaminu maturalnego
Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i składa się z części ustnej oraz z części pisemnej.

Obowiązkowy egzamin pisemny
język polski (poziom podstawowy), język obcy nowożytny (poziom podstawowy), matematyka (poziom podstawowy), przedmiot dodatkowy (poziom rozszerzony – w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym)

Każdy absolwent przystępuje obowiązkowo do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego. Wyboru może dokonać spośród przedmiotów: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język mniejszości narodowej, język obcy nowożytny, język polski, język regionalny, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Obowiązkowy egzamin ustny
język polski (bez określania poziomu) i język obcy nowożytny (bez określania poziomu)
Informacja o dodatkowych materiałach dla zdających, nauczycieli i egzaminatorów

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała dodatkowe materiały przeznaczone dla zdających, nauczycieli oraz egzaminatorów. Są to:
– zbiory przykładowych zadań egzaminacyjnych do sprawdzianu oraz egzaminu maturalnego w formule obowiązującej od 2015 r.
– filmy oraz materiały dydaktyczne dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego, biologii i chemii w formule obowiązującej od 2015 r.
Zbiory przykładowych zadań do egzaminu maturalnego są dostępne pod adresem: http://cke.edu.pl/index.php/egzamin-maturalny-left/egzamin-w-nowej-formule/23-egzamin-maturalny/347-materialy (lewa zakładka).
Oprócz zadań zbiory zawierają wskazówki dotyczące ich rozwiązywania, przykładowe rozwiązania, przykładowe wypracowania oraz określenie wiadomości i umiejętności sprawdzanych w poszczególnych zadaniach w języku wymagań ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego.
Dzięki rozbudowanemu komentarzowi dydaktycznemu, zawierającemu m.in. wskazówki dotyczące rozwiązywania zadań, zbiór może służyć jako materiał do pracy własnej ucznia / absolwenta, przygotowującego się do sprawdzianu lub egzaminu maturalnego.
Filmy i materiały dydaktyczne dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego, biologii oraz chemii
Filmy i materiały dydaktyczne są dostępne pod adresem: http://cke.edu.pl/index.php/egzamin-maturalny-left/egzamin-w-nowej-formule/23-egzamin-maturalny/347-materialy (prawa zakładka).
W wyniku szczegółowych analiz odpowiedzi zdających oraz kwestii, które sprawiały trudność egzaminatorom sprawdzającym prace egzaminacyjne w sesji 2015, opracowanych zostało 19 filmów, w tym 8 z języka polskiego, 7 z biologii i 4 z chemii, przedstawiających kluczowe zagadnienia związane z ww. przedmiotami egzaminacyjnymi. W każdym filmie omawiane zagadnienia są ilustrowane przykładowymi zadaniami z arkuszy egzaminacyjnych oraz poprawnymi i niepoprawnymi odpowiedziami udzielonymi przez zdających podczas egzaminu.
Dodatkowo do filmów z języka polskiego i biologii przygotowano przykładowe scenariusze lekcji, ilustrujące możliwy sposób wykorzystania filmów w procesie kształcenia, odpowiednio, polonistycznego i biologicznego.
Filmy są również w wersji dla osób niesłyszących; są także dostępne na kanale YouTube CKE (https://www.youtube.com/user/ckeedupl.)
Informacje na temat egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2015/2016