19.10.2022r.
Przerwa na czytanie
16.12.2021r.
W ramach działań związanych z realizacją projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dziś w naszej szkole odbyły się warsztaty literackie. Nacisk położony był przede wszystkim na kreatywne pisanie. Uczniowie bardzo zaangażowali się w tworzenie tekstów, które że względu na swą tematykę i styl wzbudziły wiele radości.
3.12.2021r.
15.11.2021r.
Mamy to!!!
29.10.2021r.
29.10.2021r.
23.04.2021r.
W dniu 21 kwietnia 2021 roku w Powiatowym Zespole Szkół w Bodzentynie odbył się konkurs pn. „Mistrz lektury”. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem, zwłaszcza wśród uczniów Powiatowego Zespołu Szkół
w Bodzentynie. Do rywalizacji zaprosiliśmy uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 60 pytań wylosowanych przez system. Liczyła się przede wszystkim wiedza, ale równie ważna była odrobina szczęścia. W konkursie prym wiodły kobiety i to one zasługują na wyróżnienia. Bezkonkurencyjna okazała się Karolina Miszczyk z PZS w Chmielniku. Pozostałe wyniki okazały się również bardzo wysokie, dlatego też jury konkursu postanowiło wyróżnić Natalię Kulkę -PZS Chmielnik (II miejsce) oraz Wiktorię Adamczyk – PZS Bodzentyn i Agatę Sajkiewicz- PZS Chmielnik (III miejsce). Dyplomy i upominki zostaną przekazane w najbliższym możliwym terminie. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że ta powtórka usystematyzowała wiedzę przed egzaminem maturalnym z języka polskiego. Za wszystkich maturzystów trzymamy kciuki, życzymy powodzenia i równie wysokich wyników na egzaminie maturalnym.
13.04.2021r.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie pn. „Mistrz lektury”.
Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami, więc warto powtórzyć swoje wiadomości. Organizatorem konkursu są nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie Agnieszka Latała i Monika Michta. Konkurs skierowany jest do uczniów klas maturalnych szkół średnich w Bodzentynie i w Chmielniku. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość lektur:
– B. Prus, Lalka,
– A. Mickiewicz, Dziady,
– J.W. Goethe, Cierpienia młodego Wertera ,
– A. Mickiewicz, Pan Tadeusz,
– S. Wyspiański, Wesele,
– S. Żeromski, Przedwiośnie,
– S. Żeromski, Ludzie bezdomni,
– A. Fredro, Zemsta,
– Bogurodzica,
– J. Kochanowski, Pieśni, Treny,
– W. Gombrowicz, Ferdydurke.
Zwycięzcą konkursu zostanie zdobywca największej ilości punktów. W przypadku pozyskania takiej samej ilości punktów,u dwóch osób, decyduje czas wykonania testu. Konkurs odbędzie się 21 kwietnia 2021 r. o godzinie 10.00. w formie testowej na platformie Testportal. Test będzie się składał
z 60 pytań losowanych przez system z puli ponad 350 pytań. Czas odpowiedzi na jedno pytanie to 35 sekund.
Spróbuj Swoich sił, podejmij wyzwanie. Atrakcyjne nagrody czekają!!!
18.02.2021r.
Lektury z * – Sprawdź swoją wiedzę….
To nowa inicjatywa biblioteki szkolnej, przeznaczona dla uczniów Naszej szkoły.
Możesz sprawdzić Swoją wiedzę, bez stresu, że dostaniesz złą ocenę.
Zaczynamy od testu dotyczącego znajomości lektury pt. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
Podkreślamy, nie jest to test na ocenę. Zmierz się z nim i zobacz ile procent uda Ci się uzyskać. Po ukończeniu testu otrzymasz wiadomość o ilości zdobytych punktów a także prawidłowe odpowiedzi na pytania.
Testy możesz wykonać wiele razy, będą aktywne do 30 czerwca 2021r. do godz.23.59.
Oto link do „Pana Tadeusza”.
https://www.testportal.pl/test.html?t=ws37URVSpJwE
16.02.2021r.
#biblioterapia #warto przeczytać
*Dr Wanda Matras- Mastalerz, Dorastanie-kryzys i szansa na rozwój. Zastosowanie biblioterapii w procesie umacniania dobrostanu psychicznego młodzieży. Szkolenie.
02.02.2021 r.
#biblioterapia #warto przeczytać
Jana Frey, W ślepym zaułku wolności, Wydawnictwo: Ossolineum
Główną bohaterką, a zarazem narratorką opowieści jest nastoletnia Sofia. Jako czternastolatka uciekła z pozbawionego rodzinnego ciepła domu i przez dwa lata żyła na ulicy. Jej dzień powszedni to ciągła walka z głodem, zimnem, samotnością i rozpaczą…. Jak potoczy się jej historia..? *lubimyczytac.pl
19.01.2021r.
#biblioterapia #warto przeczytać
Jana Frey, Oszaleć ze strachu, Wydawnictwo: Ossolineum
Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego.
Każdego dnia Nora na nowo rozpoczyna swoją walkę. Tęskni za tym, żeby bawić się, kochać i snuć plany na przyszłość, ale się boi. Strach wkradł się w jej życie i nie chce odejść. Panika atakuje ją coraz częściej, aż w końcu Nora rezygnuje z dalszej walki. Dopiero wtedy, gdy jest już niemal za późno, odnajduje wyjście z rozpaczy i ochronę przed światem zewnętrznym.
Historia oparta na faktach*lubimyczytac.pl
22.12.2020r.
#biblioterapia #warto przeczytać
Jana Frey, W ciemności
Wydawnictwo: Ossolineum
Leonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy, które oczarowały Frederika. Pewnego dnia ta piękna dziewczyna ulega ciężkiemu wypadkowi, po którym budzi się w świecie ciemności. Traci wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest bardzo bolesny i trudny, ale wspierają ją w tym rodzina i przyjaciele*lubimyczytac.pl
08.12.2020 r.
#biblioterapia #warto przeczytać
Jana Frey, Bez odwrotu
Romantyczna pierwsza miłość. Niespełna 15-letnia Lilli zachodzi w ciążę. Nie jest na to przygotowana. Sama jest jeszcze dzieckiem. Czy będzie odpowiedzialną matką, czy da sobie radę? Czy jej chłopak dojrzał do roli ojca? Problemy narastają… Pytania można mnożyć… Każde rozwiązanie jest trudne*lubimyczytac.pl
24.11.2020r.
#biblioterapia #warto przeczytać
Katarzyna Ryrych, Pas startowy
Dobry adres, metka na ubraniu potwierdzająca najlepszą markę, piętrowe zajęcia pozalekcyjne oto pas startowy, czas kołować! Tylko czy jest on faktycznie potrzebny?
Kornelia i Krystian, mimo dobrego adresu zamieszkania, nie czują się wybrańcami losu. Materialnie bardzo dobrze uposażeni, rosną na jałowej glebie, pozbawieni czułości, zrozumienia, rodzinnego ciepła i przede wszystkim miłości, która jest prawdziwym pasem startowym w dorosłe życie* *https://tantis.pl/pas-startowy
Zmiany w Regulaminie pracy biblioteki:
1. Bibliotekarze powinni przebywać w bibliotece w maseczce i rękawiczkach. Nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków.
2. Należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m).
3. Należy, w miarę możliwości, wietrzyć pomieszczenia.
4.Należy regularne czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
5. W bibliotece jednocześnie może przebywać jedna osoba.
6. Obsługa czytelnika będzie ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych.
7. Dopilnowanie, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze), jeśli takie są wyznaczone.
8. Biblioteka jest dostępna dla czytelników w poniedziałek w godz. od 8.00 do 11.00
i czwartek od 9.00 do 10.00
9. Czytelnicy nie mają wolnego dostępu do zbiorów.
10. Użytkownicy przebywają w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach.
11. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia korona wirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.
12. Kwarantannie ( 72 godziny) podlegają wszystkie zwrócone materiały biblioteczne, również czasopisma.
13. Prenumerowane czasopisma są dostępne dla czytelników po odbyciu 72 godzinnej kwarantanny.
14.Bibliotekarz promuje bezpłatne zasoby cyfrowe dostępne w sieci oraz otwarte zasoby edukacyjne.
15. Po przyjęciu książek od użytkownika bibliotekarz każdorazowo dezynfekuje blat, na którym leżały książki.
16. Przyjęte książki zostaną odłożone do pudła w czytelni. Odizolowane egzemplarze będą oznaczone datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny; po tym okresie zostaną włączone do użytkowania.
Biblioteka na miarę XXI wieku
W bibliotece ZSP Nr 1 w Bodzentynie zakończyły się, trwające od 5 lat prace nad wpisaniem księgozbioru do elektronicznego katalogu w programie MOL. Uczniowie posiadają karty biblioteczne z elektronicznym kodem. Każda książka ma naklejony kod kreskowy, dzięki któremu jest szybko identyfikowana. Wieloletni wysiłek przy wprowadzaniu księgozbioru sprawił, że praca bibliotekarza jest łatwiejsza, gdyż program mol tworzy niezbędne okresowe sprawozdania statystyczne z pracy biblioteki , śledzi terminy wypożyczeń, automatycznie przygotowując odpowiednie monity, pozwala na bieżącą kontrolę ilościowo – wartościowego stanu zbiorów, umożliwia zastosowanie kodów kreskowych, ułatwiając rejestrację wypożyczeń i zwrotów oraz prowadzenie kontroli zbiorów (skontrum).
Wkrótce uczniowie sami będą mogli przeszukiwać zbiory biblioteczne, na początek korzystając z komputerów szkolnych. Mamy nadzieję, że uda nam się zamieścić elektroniczny katalog na naszej stronie internetowej, dzięki czemu młodzież będzie mogła w domu sprawdzić czy biblioteka posiada potrzebną im książkę, czy jest ona dostępna a jeśli jest wypożyczona to kiedy mija termin jej zwrotu. Umiejętności te przydadzą się naszej młodzieży w progach wyższych uczelni.
Serdecznie zapraszamy
Monika Michta
Biblioteka zajmuje dwa pomieszczenia. W jednym znajduje się wypożyczalnia i większa część zbiorów, w drugim czytelnia połączona z pracownią multimedialną.
Osiem stanowisk komputerowych ze stałym dostępem do Internetu jest dostępnych dla uczniów przez cały czas pracy biblioteki szkolnej. Młodzież bardzo chętnie spędza tam swój wolny czas słuchając muzyki i wyszukując potrzebne im informacje. Uczniowie mają również możliwość kserowania, skanowania i drukowania potrzebnych im materiałów.
W bibliotece znajduje się ponad 22 000 woluminów. Pracuje w niej jeden nauczyciel bibliotekarz, który opiekuje się również pracownią multimedialną. Biblioteka jest czynna przez pięć dni w tygodniu w godzinach od 7.50 do 14.20.
Serdecznie zapraszamy
Regulamin Biblioteki Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie
[download id=”11274″]
LISTA LEKTUR DLA KLAS I-III
POZIOM PODSTAWOWY
LITERATURA POLSKA
Bogurodzica
Jan Kochanowski –Treny (wybór)
Daniel Naborowski – wybór wierszy
Wacław Potocki – wybór wierszy
Ignacy Krasicki – satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny
Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz – Dziady cz. III
Juliusz Słowacki – Kordian : akt I, II , III sc.5 i 6
Zygmunt Krasiński – Nie-Boska komedia : część I ,część II
część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
Adam Mickiewicz – wybór wierszy
Juliusz Słowacki – wybór wierszy
Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy
Bolesław Prus – Lalka
Eliza Orzeszkowa – Nad Niemnem – fragmenty: przy mogile Jana i Cecylii, przy mogile powstańców
Eliza Orzeszkowa – Gloria victis
Maria Konopnicka – Mendel Gdański
Bolesław Prus – Kamizelka
Henryk Sienkiewicz – Potop
Kazimierz Przerwa-Tetmajer – wybór wierszy
Jan Kasprowicz – wybór wierszy
Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok
Stanisław Wyspiański – Wesele
Władysław St. Reymont – Chłopi (tom I )
Stefan Żeromski – Ludzie bezdomni
Stefan Żeromski – Przedwiośnie
Witold Gombrowicz – Ferdydurke: rozdz. II , III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
Zofia Nałkowska – Granica
Tadeusz Borowski – Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas w Auschwitzu?, Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
Gustaw Herling-Grudziński – Inny świat
Bolesław Leśmian – wybór wierszy
Julian Tuwim – wybór wierszy
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – wybór wierszy
Czesław Miłosz – wybór wierszy
Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy
Tadeusz Różewicz – wybór wierszy
Zbigniew Herbert – wybór wierszy
Miron Białoszewski – wybór wierszy
Wisława Szymborska – wybór wierszy
Stanisław Barańczak – wybór wierszy
Sławomir Mrożek – Tango
Hanna Krall – Zdążyć przed Panem Bogiem
LITERATURA POWSZECHNA
Sofokles – Król Edyp
Horacy – wybór pieśni
William Szekspir – Makbet
Molier – Świętoszek
Jan Wolfgang Goethe – Cierpienia młodego Wertera
Fiodor Dostojewski – Zbrodnia i kara
Józef Korzeniowski (Conrad) – Jądro ciemności
Albert Camus – Dżuma
POZIOM ROZSZERZONY (podstawowy i ponadto)
LITERATURA POLSKA
Jan Kochanowski – Treny
Juliusz Słowacki – Kordian
Witold Gombrowicz – Trans-Atlantyk
Maria Kuncewiczowa – Cudzoziemka
Stanisław Ignacy Witkiewicz – Szewcy
LITERATURA POWSZECHNA
Dante – Boska Komedia – fragmenty Piekła
Jan Wolfgang Goethe – Faust – część I : fragmenty sceny w pracowni
Franz Kafka – Proces
Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Nowości w bibliotece szkolnej
Rok szkolny 2018/2019
[download id=”11277″]