Biblioteka szkolna poleca portale oferujące darmowe e-booki i audiobooki, które jednym kliknięciem można pobrać na czytnik, komputer, tablet czy smartfon.
Znajdują się tam książki o różnorodnej tematyce, m.in.: lektury szkolne, krótkie opowiadania fantastyczne, historyczne, sensacyjne, a także poezja, proza polska i światowa, poradniki dotyczące zachowania w różnych sytuacjach, jak również oryginalne wersje językowe wybranych pozycji z literatury światowej.
1. Wolne Lektury to najważniejsze miejsce w polskim internecie, w którym znajdziemy teksty w domenie publicznej. Czyli takie, do których prawa autorskie już wygasły.
https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/
https://www.youtube.com/channel/UC8tQ54NHy56gWhlwMmOZwbA
2. Wikiźródła to wielka baza tekstów, podobnie jak na Wolnych Lekturach, dostępnych w domenie publicznej. Znajdziemy tu jednak sporo mniej znanych utworów – nie tylko powieści, ale także poezji, publicystyki czy ważnych dokumentów sprzed lat.
https://pl.wikisource.org/wiki/Wiki%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
3.Lektury to serwis, który zawiera wiele szkolnych lektur, przede wszystkim te dostępne w domenie publicznej, wraz z ich wykazem oraz opisami.
4. Polona to stworzony przez Bibliotekę Narodową portal, za pośrednictwem którego zbiory Biblioteki Narodowej i innych instytucji są udostępniane bezpłatnie w postaci cyfrowej.
5. Fantastyka Polska to już autorzy współcześni – kilkaset opowiadań, noweli i powieści z gatunków science fiction, fantasy czy horroru.
http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/
6. Chmura czytania to serwis, w którym znajdziemy głównie klasykę literatury, choć w innych opracowaniach niż te z Wolnych Lektur czy polskich księgarni.
7. Pamięć.plto strona oferująca szereg publikacji pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.
Znajdziemy tam wiele bezpłatnych e-booków o tematyce historycznej. Bezpłatne e-booki z Instytutu Pamięci Narodowej to świetny przykład na popularyzację wiedzy historycznej
https://przystanekhistoria.pl/pa2/biblioteka-cyfrowa/publikacje
8. Woblink to księgarnia internetowa, w której można znaleźć darmowe ebooki. W katalogu znajduje się przeszło 1000 darmowych pozycji. Do pobrania za darmo są m.in. lektury szkolne czy klasyka literatury.
https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe
9. Publio.pl udostępnia legalnie do pobrania darmowe ebooki. Są one dostępne w formacie epub, mobi (amazon kindle) lub pdf. W ofercie znajdują się ebooki z gatunków takich jak romans, kryminał, fantasy i science fiction, a także ebooki dla dzieci i darmowe lektury.
https://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html
10. Baza Legalnych Źródeł to miejsce, gdzie prezentowane są serwisy, które udostępniają zasoby kulturalne z poszanowaniem praw twórców. Znajdziemy tam dostęp do wielu polskich bibliotek cyfrowych.
https://www.legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/biblioteki#gsc.tab=0
11. Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej – biblioteka cyfrowa zawierające dzieła literatury polskiej wolne od praw autorskich. Zasoby dost\epne są bez ograniczeń do celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych. Teksty utworów literackich opublikowane sąw całości.
https://literat.ug.edu.pl/autors/index.htm