2022-05-25

Lekcja – wycieczka na rozprawę do Sądu Okręgowego w Kielcach

W dniu 24 maja br. uczniowie klasy IIIb edukacji policyjno – prawnej uczestniczyli w rozprawie przed Sądem Okręgowym w Kielcach, w których orzekał trzyosobowy skład: przewodniczący Pan Łukasz Sadkowski – Sędzia III Wydziału Karnego oraz dwóch ławników. Uczniowie występując w roli obserwatorów procesu karnego, zobaczyli jak praktycznie przebiega procedura postępowania sądowego w sprawie o przestępstwo uprawy konopi (marihuany) a następnie ich przetwarzanie w celu uzyskania znacznej ilości środków odurzających, tj. o czyn z art. 53 ust. 1 i art. 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. 2005 Nr 179, poz. 1485, ze zm.). Strony procesowe to: oskarżony wraz z obrońcą z urzędu oraz prokurator jako oskarżyciel publiczny.

Oskarżony (młodociany – poniżej 21 roku życia) złożył w toku postępowania przygotowawczego obszerne wyjaśnienia, które potwierdził przed sądem. Przyznał się do zarzucanych czynów i wyraził skruchę. Wyjaśnił, że w sklepie internetowym zakupił ziarna marihuany, który następnie wysiał i uprawiał, po czym zebrał w celu przetworzenia na „działki” środka odurzającego. W tym celu posiadał kruszarkę, która została zabezpieczona przez funkcjonariuszy policji podczas przeszukania, jako dowód w sprawie. Sąd potwierdził ustalenia prokuratury co do możliwości wytworzenia przez oskarżonego znacznej ilości środka odurzającego, tj. do odurzenia co najmniej kilkudziesięciu osób. Wykonana ekspertyza potwierdziła, że z 10 wychodowanych krzaków konopi oskarżony mógł wytworzyć do 154 „działek”. Zarzucany oskarżonemu czyn stanowił kwalifikowaną postać przestępstwa z art. 53 ust. 2 ustawy o narkomanii, co powoduje zaliczenie go do zbrodni zagrożonych karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Dlatego też właściwym do orzekania w tej sprawie był Sąd Okręgowy w Kielcach, jako sąd I instancji.
W toku rozprawy obrońca oskarżonego na podstawie art. 387 Kodeksu Postępowania Karnego złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze przez oskarżonego, której wysokość uzgodnił z urzędem prokuratorskim. Zaproponowana kara to jeden rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3 lata i ustanowienie kuratora sądowego na ten okres oraz grzywna w wysokości 1500 zł, nawiązka 1000 zł na rzecz organizacji wskazanej w wyroku oraz obciążenie kosztami postępowania sądowego. Sąd zaakceptował powyższą propozycję mając na względzie wiek sprawcy (młodociany), jego postawę w toku postępowania przygotowawczego i przed sądem (wyraził skruchę), jego dotychczasową niekaralność oraz pozytywną prognozę co do przestrzegania porządku prawnego. Po krótkiej przerwie sąd ogłosił wyrok uwzględniający wniosek obrońcy oskarżonego a dodatkowo orzekł przepadek dowodów w postaci kruszarki i konopi.
Dla naszych uczniów uczestnictwo w rozprawie było szkołą życia. Zobaczyli, jak poprzez prozaiczne wydawałoby się zachowanie młodego człowieka można wejść w bardzo poważny konflikt z prawem. Zachowanie oskarżonego w obowiązującym stanie prawnym wyczerpało bowiem znamiona przestępstwa zbrodni zagrożonego dolną granicą pozbawienia wolności nie mniejszą niż trzy lata.
Ogłoszony wyrok i procedura postępowania sądowego spełniła niewątpliwie cele prewencji ogólnej pozytywnej poprzez kształtowanie świadomości prawnej naszych uczniów. Uprzejmie dziękujemy Prezesowi Sądu Okręgowemu w Kielcach Panu Sędziemu Ryszardowi Sadlikowi oraz Panu Sędziemu Łukaszowi Sadkowskiemu za umożliwienie bezpośredniego udziału w rozprawie.
[gallery ids="13991,13992"]
]]>

Share on:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp