2021-10-29

LEKCJA – WYCIECZKA DO SĄDU REJONOWEGO W STARACHOWICACH

W dniu 27 października br. uczniowie klasy III b edukacji policyjno – prawnej wraz z Panią Dyrektor Magdaleną Tusień – Kuzką, z zachowaniem rygorów sanitarnych uczestniczyli w rozprawach przed Sądem Rejonowym w Starachowicach, w których orzekał Sędzia II Wydziału Karnego Pan Stefan Czebieniak. Przed przystąpieniem do rozpatrywania spraw znajdujących się tego dnia na wokandzie, Pan Sędzia wyjaśnił, jakich przestępstw dotyczą oraz przybliżył sposób działania sprawców – oskarżonych. Szczególne zainteresowanie wśród naszych uczniów wywołała sprawa o posiadanie narkotyków, tj. o przestępstwo z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Mężczyzna poszukiwany do innej sprawy został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. W wyniku przeszukania jego osoby ujawniono, że posiadał 1,55 grama amfetaminy. Oskarżony nie zgłosił się do sądu na wezwanie prawidłowo doręczone. Sąd korzystając z procedury postępowania karnego pozwalającej na orzekanie bez udziału oskarżonego, wobec oczywistych i bezspornych dowodów, skazał mężczyznę na 1500 zł grzywny, przepadek amfetaminy i jej zniszczenie oraz obciążył go kosztami postępowania sądowego w kwocie ponad 600 zł. Zakwalifikował sprawę, jako mniejszej wagi z uwagi na posiadanie nieznacznej ilości narkotyku.

Pan Sędzia po ogłoszeniu wyroku przywołując doktrynę i orzecznictwo wyjaśnił, jak należy rozumieć posiadanie znacznej ilości narkotyku. Znaczna ilość to taka, która wystarcza do odurzenia kilkudziesięciu osób (przyjmuje się powyżej 30). Taki czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – tzw. typ kwalifikowany przestępstwa posiadania narkotyków zagrożony surową karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.
W innej sprawie dotyczącej znęcania się nad rodziną (art. 207 KK) sąd po przeprowadzeniu dwóch rozpraw wydał wyrok skazujący oskarżonego mężczyznę na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Ponadto obowiązek opuszczenia lokalu, w którym zamieszkiwał wraz z rodziną, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 50 m, zakaz kontaktowania się z nimi bez ich zgody oraz ustanowił kuratora celem sprawdzenia wykonania zasądzonej kary. Oskarżonego przed sądem reprezentował obrońca ustanowiony z urzędu, ponieważ oskarżony w czasie popełnienia przestępstwa miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem (art. 31 § 2 KK), co zostało potwierdzone dowodem z opinii biegłych. Sąd nie uwzględnił wniosku obrońcy w zakresie uniewinnienia oskarżonego.
W każdej z rozstrzyganych spraw sąd przy wymierzaniu kary brał pod uwagę warunki osobiste oskarżonych, w tym status materialny, ich postawę w toku postępowania przygotowawczego i przewodu sądowego oraz cele kary w zakresie kształtowania świadomości prawnej.
Nasi uczniowie w czasie lekcji – wycieczki do sądu przeszli swoistą „SZKOŁĘ ŻYCIA”, co później podkreślali w rozmowie z nauczycielem – opiekunem Krzysztofem Chyb. Byli bardzo zainteresowani przebiegiem rozpraw. Z uwagą wysłuchali ogłaszanych wyroków wraz z uzasadnieniem.
Prezesowi Sądu Rejonowego w Starachowicach Panu Sędziemu Marcinowi Kotulskiemu oraz Dyrektorowi tegoż Sądu Panu Marianowi Pierzakowi pragniemy złożyć podziękowania za umożliwienie naszej młodzieży udziału w rozprawach w konsekwencji zdobywaniu wiedzy i doświadczenia życiowego.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy pod adresem Pana Sędziego Stefana Czebieniaka za wprowadzenie naszej młodzieży w meandry procesu karnego i przedstawienie wyczerpujących informacji na temat przestępstw popełnionych przez oskarżonych.
]]>