w których orzekał Sędzia z II Wydziału Karnego Pan Stefan Czebieniak. Uczniowie zobaczyli jak praktycznie przebiega procedura postępowania sądowego w sprawach o następujące przestępstwa: 1) samouwolnienie – art. 242 § 1 KK. Oskarżony wcześniej skazany za inne przestępstwo i odbywający karę pozbawienia wolności w półotwartym zakładzie karnym dokonał ucieczki z miejsca pracy i przebywał na wolności 10 miesięcy. Został doprowadzony do sądu z Aresztu Śledczego w Kielcach w konwoju dwóch funkcjonariuszy policji. Sąd wymierzył oskarżonemu bezwzględną karę pozbawienia wolności na okres 3 miesięcy; 2) uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego – art. 209 § 1 i 1a KK. Sprawa toczyła się bez udziału oskarżonego, na co pozwala procedura karna. Oskarżony w toku postępowania przygotowawczego złożył wyjaśnienia odczytane praz Pana Sędziego na rozprawie. Przyznał się do braku wykonania obowiązku alimentacyjnego na rzecz dwojga dzieci w wieku 9 i 11 lat. Po przesłuchaniu
w charakterze świadka matki dzieci, Sąd orzekał w stosunku do oskarżonego bezwzględną karę pozbawienia wolności na okres 3 miesięcy, biorąc pod uwagę, iż oskarżony wcześniej już był skazany za to samo przestępstwo: 3) prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (ponad 1 promil) w warunkach recydywy – art. 178a § 4 KK oraz nie zatrzymanie się do kontroli drogowej policji – art. 178b KK. Postępowanie toczyło się z udziałem oskarżonego i jego zawodowego obrońcy – adwokata. Oskarżony przyznał się do winy i złożył przed sądem obszerne wyjaśnienia. Sąd wymierzył karę bezwzględnego pozbawienia wolności na okres 1 roku, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wpłacenie kwoty 10 000 zł na rzecz ofiar wypadków drogowych 4) wypadek drogowy – art. 177 KK. Oskarżona kierująca swoim samochodem na skutek nie zachowania należytej ostrożności potrąciła jadącego rowerem mężczyznę, który doznał obrażeń ciała skutkujących długim leczeniem, w tym koniecznością hospitalizacji. Oskarżona przyznała się do winy, a świadkowie: pokrzywdzony i dwóch innych potwierdzili przebieg wypadku. Sąd wymierzył karę 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok oraz grzywnę w wysokości 50 stawek dziennych przyjmując jedną stawkę w wysokości 10 zł; 5) prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości – art. 178a KK. Oskarżony i jego obrońca prawidłowo wezwani na rozprawę nie zgłosili się do sądu. Obrońca przedłożył zaświadczenie lekarskie. Sąd odroczył rozprawę wyznaczając nowy termin, biorąc pod uwagę fakt, że oskarżony nie przyznał się do winy.
W każdej z rozstrzyganych spraw sąd przy wymierzaniu kary brał pod uwagę warunki osobiste oskarżonych, w tym status materialny, ich postawę w toku przewodu sądowego oraz cele kary w zakresie kształtowania świadomości prawnej.
Pan Sędzia Czebieniak przed każdą kolejną rozprawą wyjaśniał maturzystom zgromadzonych na Sali sądowej istotę określonych wyżej przestępstw. W odniesieniu do wypadków drogowych skutkowych podkreślił, że pokrzywdzeni mogą ubiegać się o odszkodowanie od firm ubezpieczeniowych (tzw. regres) tylko w przypadku, jeżeli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub był nietrzeźwy. Informując o sposobie odbywania kary bezwzględnego pozbawienia wolności stwierdził, iż skazani mogą ją wykonywać w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli kara nie przekracza 1 roku.
Nasi uczniowie w czasie lekcji – wycieczki do sądu odbyli swoistą „SZKOŁĘ ŻYCIA”, co później podkreślali w rozmowie z nauczycielem – opiekunem Krzysztofem Chyb. Byli bardzo zainteresowani przebiegiem rozpraw, a niektórzy pytali czy mogą ponownie pojechać do sądu.
Panu Sędziemu Czebieniakowi BARDZO DZIĘKUJEMY za wprowadzenie naszej młodzieży w meandry procesu karnego i przedstawienie wyczerpujących informacji na temat przestępstw, które popełnili oskarżeni.
[gallery columns="4" ids="13598,13599,13600"]
]]>